Charyzma - cechy, doskonalenie. Osoba charyzmatyczna

CharyzmaCharyzma to zespół cech charakteru, które sprawiają, że człowiek jest atrakcyjny dla innych. Jawi się jako osoba interesująca, potrafiąca ciekawie opowiadać, jest towarzyska. Poza tym, charyzma sprawia, że dany człowiek potrafi wywierać wpływ na innych, a nawet manipulować nimi. Kiedy przydaje się charyzma i jak można ją w sobie doskonalić?

Czym jest charyzma?

Charyzma to nie tylko cecha charakteru, a cały zespół zarówno cech charakteru, jak i sposób bycia, który warunkuje to, jak inni nas odbierają.

Cechy osoby charyzmatycznej

Osobą charyzmatyczną nazwiemy człowieka, który:

  • jest pewny siebie, ma wysoką ale i adekwatną samoocenę;
  • jest inteligentny, bystry, rezolutny;
  • ma urok osobisty, jest czarujący, a nawet uwodzicielski wobec płci przeciwnej;
  • jest aktywny, chętny do działania;
  • cechuje do entuzjazm i zapał do pracy, ale nie jest to zapał słomiany;
  • jest empatyczny, wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka, potrafi współodczuwać;
  • jest odważny, wręcz lekkomyślny;
  • budzi szacunek i respekt u innych;
  • potrafi zainteresować innych i zachęcić ich do zmiany zdania lub zrobienia czegoś.

Osoba charyzmatyczna porusza się pewnie, jest wyprostowana, uśmiechnięta (jest to szczery uśmiech), mówi przyjemnym głosem i potrafi go dobrze modulować, utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcą, jest zarówno dobrym mówcą, jak i słuchaczem. Osoby charyzmatyczne są bardzo towarzyskie, to w większości ekstrawertycy, ludzie głośni, ale potrafiący również milczeć. Uwielbiają być wśród ludzi, ale zwykle przejmują funkcje kierownicze, źle się czują pod czyjąś kuratelą. Człowiek charyzmatyczny to urodzony przywódca, przewodnik, kierownik. Takie osoby w związku zwykle przejmują rolę dominatora.

Przykłady ludzi charyzmatycznych

Z pewnością każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która doskonale wpisuje się w powyższy opis, czyli jest osobą charyzmatyczną. Wiele takich osób można znaleźć również w historii świata ale i wśród osób znanych obecnie, np. celebrytów czy postaci z filmów czy książek. Poniżej kilka ciekawych przykładów osób charyzmatycznych.

Jan Paweł II
Papież Polak, ceniony ksiądz, biskup, najbardziej znany z Polaków. Nie da się ukryć, że Karol Wojtyła, który w chwili wyboru na Biskupa Rzymu wybrał imię Jana Pawła II był osobą niebywale charyzmatyczną. Cechowała go szeroka wiedza, inteligencja, był człowiekiem aktywnym, odważnym, entuzjastycznie nastawionym do świata i ludzi. Uwielbiał przebywać z innymi, zwłaszcza z młodzieżą: dużo z nimi rozmawiał i sprawiał, że młodzi ludzie chętniej poznawali Boga oraz zasady, jakimi warto kierować się w życiu. Namawiał do czynienia dobra, był człowiekiem skromnym i pokornym, ale jednocześnie bardzo kreatywnym. Zostawił po siebie wiele cennych dzieł w tym niezwykle interesujących książek, które są wieczną pamiątką po tym wyjątkowym człowieku oraz skarbnicą jego życiowej mądrości.

Lech Wałęsa
Polski polityk, były prezydent i działacz związkowy jest człowiekiem bardzo charyzmatycznym. Cechuje go aktywność w działaniu ale i wysoka inteligencja. Wałęsa był i jest człowiekiem odważnym, posiada zdolność wpływania na innych, cechuje go także kreatywność oraz wysokie umiejętności komunikacyjne.

Ronald Reagan
Amerykański aktor i polityk, były prezydent USA był człowiekiem bardzo charyzmatycznym. Był doskonałym mówcą, przeprowadził wiele reform. Niestety pod koniec swojego życia wycofał się z życia politycznego i publicznego z powodu choroby Alzheimera.

Steve Jobs
Jeden z założycieli znanej na całym świcie firmy Apple był człowiekiem skromnym, nieco kontrowersyjnym, ale bardzo charyzmatycznym. W młodości był weganinem, wiele podróżował, był m.in. w Indiach. Był człowiekiem ciekawym świata i ludzi. Interesowało go wiele rzeczy, cechował go entuzjazm oraz aktywność. Potrafił rozmawiać z ludźmi ale i przemawiać do nich, był człowiekiem bardzo kreatywnym. Zmarł w 2011 roku z powrotu nawrotu raka trzustki.

Adolf Hitler
Ostatnim na liście człowiekiem charyzmatycznym jest bohater negatywny, ale nie można odmówić mu inteligencji i charyzmy. Adolf Hitler, polityk ale i zbrodniarz wojenny porywał za sobą tłumy i przekazywał im swoją ideologię. Wykorzystywał charyzmę do zjednywania sobie zwolenników, krzewienia swoich poglądów oraz dokonywania straszliwych zbrodni. To negatywny przykład wykorzystywania daru, jakim jest charyzma - niestety i takich w historii świata nie brakuje.

Kiedy przydaje się charyzma?

Charyzma jest cechą przywódców i mówców, przydaje się więc w wielu zawodach, związanych z kierowaniem i dowodzeniem, w tym na stanowiskach kierowniczych. Charyzmatyczny powinien być dyrektor, kierownik, manager ale i praktycznie każdy szef i inna osoba, która kieruje jakimś zespołem. Charyzma przyda się w karierze politycznej, u działaczy społecznych ale i u nauczycieli czy terapeutów. Charyzma będzie pożądaną cechą również u celebrytów, w tym aktorów czy wokalistów. Znane osoby mogą wykorzystywać charyzmę i swoją zdolność wpływania na innych do przekonywania ich do różnych działań, np. do wspierania akcji charytatywnych.

Charyzma w pracy

Z pewnością przyda się nam w trakcie przemawiania do pracowników ale i kolegów z działu, osoby charyzmatyczne postrzegane są jako bardziej twórcze, kreatywne, zaangażowane w pracę. Ludzie charyzmatyczni są pewni siebie, mają wysoką samoocenę, potrafią wiec już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio się "zareklamować". Jawią się jako ludzie kompetentni, zdolni ale i sumienni. Ich entuzjazm udziela się innym, potrafią więc doskonale motywować innych do pracy.

Charyzma w życiu codziennym

Czy charyzma przydaje się również na co dzień, w życiu prywatnym oraz zawodowym, niezależnie od wykonywanej profesji? Oczywiście, charyzma to zespół cech tak przydatnych, że z pewnością zrobimy z nich użytek praktycznie każdego dnia. Kiedy może nam przydać się charyzma w życiu prywatnym? Możemy z niej skorzystać w momencie dyskutowania na forum w czasie rodzinnej imprezy. Możemy opowiedzieć ciekawą historię czy zabawną anegdotkę, możemy przedyskutować ważną sprawę z partnerem lub zainteresować sobą nowo poznaną osobę, która np. nam się podoba.

Jak doskonalić w sobie charyzmę?

Chcesz doskonalić w sobie zdolności i umiejętności, składające się na charyzmę? W takim razie z pewnością zainteresują się poniższe porady i zalecenia.

Bądź osobą pewną siebie, ale nie za bardzo
Osoba charyzmatyczna jest pewna siebie i świadoma swoich zalet. Pamiętaj, by nie być pewnym siebie za bardzo. Wtedy możesz wydać się innym osobą samolubną. Wypisz na kartce swoje zalety i ciesz się nimi, jesteś wyjątkową wartościową osobą, pamiętaj o tym! Zadbaj również o wygląd fizyczny, poczujesz się pewniej, gdy będziesz wyglądać atrakcyjnie. Kluczem do sukcesu nierzadko są drobne zmiany, najbardziej atrakcyjne są osoby zadbane, które dobrze czują się w swoim ciele.

Zadbaj o odpowiednią mowę ciała
Osoba charyzmatyczna chodzi wyprostowana, uśmiechnięta, mówi wyraźnie, ale nie za głośno, odpowiednio moduluje głos i utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcą lub rozmówcami.

Bądź dobrym słuchaczem
Człowiek charyzmatyczny jest doskonałym mówcą ale i słuchaczem, staraj się doskonalić aktywne słuchanie: gdy ktoś Ci o czymś opowiada słuchaj go uważnie, upewniaj się, czy dobrze zrozumiałaś/eś, np. "Jeśli dobrze rozumiem, uważasz, że…".

Bądź człowiekiem pozytywnym
Człowiek charyzmatyczny to człowiek optymistycznie nastawiony do świata, uśmiechnięty, otwarty, pełen entuzjazmu i zapału do działania. Nie narzekaj, nie patrz na świat pesymistycznie, zamiast tego opowiedz kawał, śmiej się i zarażaj śmiechem!

Dbaj o umiejętności komunikacyjne
Zadbaj o to, by jak najlepiej komunikować się z innymi. Niech nie będzie Ci obca asertywność, umiejętności negocjacyjne, mediacje, umiejętność przekazywania krytyki. Jeśli chcesz, wybierz się na odpowiednie warsztaty, doskonal swoje umiejętności.

Motywuj siebie i innych
Znajdź cel, do którego dążysz i rób wszystko, aby spełnić swoje marzenie. Bądź osobą wytrwałą i zachęcaj do tego innych. Bądź dla nich wzorem i inspiracją!

Pomagaj innym
Staraj się przynajmniej raz dziennie komuś pomóc, zarówno dosłownie, jak i wesprzeć kogoś emocjonalnie. Wyciągnięcie pomocnej dłoni wraca, poza tym dobry uczynek poprawi Ci nastrój i sprawi, że poczujesz się jeszcze lepszą osobą!

Zastosuj się do nich, a każdego dnia będziesz zauważać zmiany w swoim zachowaniu i sposobie bycia.

Komentarze